Decydując się na zakup nowego samochodu powinniśmy wiedzieć, o ile jego wartość zmaleje na przestrzeni kolejnych lat. Spadek wartości pojazdu najlepiej oszacować jeszcze przed podpisaniem umowy, uwzględniając czynniki, które na nie wpływają. O tym, dlaczego auta tracą na wartości oraz jakie czynniki przyczyniają się do tego procesu, piszemy poniżej.
Dlaczego nowe samochody tracą na wartości?
Nowe auto, tuż po opuszczeniu salonu samochodowego od razu traci wartość. Dlaczego? Odpowiedź jest jednoznaczna — po prostu zaczyna być ono eksploatowane i z nowego przechodzi w stan używania. Szacuje się, że 3-letnie samochody mogą stracić, aż połowę swojej wartości. W najlepszym wypadku spadek wartości auta po 3 latach użytkowania może wynieść około 30%. Na rynku jest wiele modeli, które dobrze trzymają swoją wartość, a są również takie, na których zakupie można stracić całkiem sporo. Jeśli martwisz się utratą wartości samochodu, a jednocześnie zależy Ci na benefitach wynikających z korzystania z nowego auta — postaw na wynajem długoterminowy, który w tej sytuacji okaże się najdogodniejszym rozwiązaniem dla Ciebie.
Jakie czynniki należy uwzględnić podczas szacowania wartości auta za kilka lat?
Jeśli zależy nam, aby nasz samochód stracił jak najmniej ze swojej wartości, postawmy na auta japońskie — Mazda, Lexus, czy Toyota. Inne auta, które dobrze trzymają swoją wartość to marki od naszych sąsiadów z Niemiec. Zakup samochodów typu Mercedes-Benz, Audi, czy BMW przełoży się w przyszłości na wyższą wartość rezydualną, czyli wartość samochodu w momencie odsprzedaży. Oczywiście istnieją również inne czynniki, które wpływają na wartość rezydualną pojazdu, takie jak konkretny model, postrzeganie marki, wyposażenie dodatkowe, zakres gwarancji lub pakiety specjalne. Wersje silnikowe, czy kraj pochodzenia danego auta również będą miały znaczenie. Pojazdy o większej pojemności silnika lub takie, które zostaną sprowadzone z zagranicy, a nie kupione u polskiego dealera, już na samym początku stracą całkiem sporo po wyjeździe z salonu. Warto również inwestować w naprawy oraz serwisowanie samochodu w Autoryzowanych Serwisach Samochodowych — mając udokumentowaną historię serwisową auta w ASO, pojazd mniej straci na wartości, w porównaniu z sytuacją, gdy będziemy odwiedzać lokalne warsztaty i mechaników. Jeśli nasze auto często zmieniało swojego właściciela, to również może zadecydować o większym spadku wartości pojazdu. Prawdopodobnie może to świadczyć o awaryjności i problemach eksploatacyjnych takiego egzemplarza, z którymi nie chcieli się zmierzyć poprzedni właściciele.
Wybierając nowy samochód, weźmy powyższe czynniki pod uwagę, aby jak najmniej stracić z jego wartości podczas codziennej eksploatacji. Pamiętajmy, że sam spadek wartości samochodu to wysokie koszta jakie musimy ponieść oprócz opłat za ubezpieczenie, rejestrację, zużycie paliwa, serwisowanie i naprawy.