W ostatnich latach wynajem długoterminowy cieszył się stale rosnącym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem stanowi on wygodną formę finansowania, która jest atrakcyjną alternatywą dla zakupu samochodu w ramach kredytu bankowego. Jednak, czy również w tym roku warto postawić na wynajem długoterminowy? Czy w świetle nowych warunków, które narzucił na rynek Polski Ład, opcja najmu długoterminowego wciąż jest dobrym wyborem?

 

Czy wynajem długoterminowy samochodu się opłaca?

Długoterminowy najem samochodów to forma finansowania pojazdu, która polega na dzierżawie samochodu przez określony czas. Opiera się na umowie, w której jedna ze stron, pozwala na korzystanie przed drugą z pojazdu będącego przedmiotem najmu, w zamian za comiesięczną, wcześniej określoną opłatę. W zasadzie najem długoterminowy można porównać do outsourcingu, ponieważ w obu przypadkach wszelkie obowiązki i koszty dodatkowe związane z utrzymaniem pojazdu spoczywają na wynajmującym. Kierowca nie musi przejmować się niespodziewanymi wydatkami, ani obowiązkiem ponoszenia obciążeń eksploatacyjnych za samochód, jego jedynym zadaniem jest korzystanie z pełni możliwości danego pojazdu. Wybierając tę opcję finansowania, decydujesz się na spłatę kosztów utrzymania auta, nie zaś jego całej wartości. Natomiast po zakończeniu umowy możesz, ale nie musisz dokonywać wykupu. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą najem długoterminowy?

  • Brak ryzyka związanego z utratą wartości pojazdu.
  • Korzyści finansowe – unikasz niespodziewanych kosztów, dzięki stałej, miesięcznej opłacie.
  • Wyższy zwrot z inwestycji – zaoszczędzone pieniądze możesz przekazać na rozwój swojej działalności.
  • Brak obowiązku ponoszenia opłaty wstępnej.
  • Samochód dostosowany do Twoich potrzeb – wybierając najem długoterminowy, możesz wybrać pojazd, który w 100% spełni Twoje oczekiwania.
  • Brak konieczności ponoszenia kosztów związanych z przeglądami eksploatacyjnymi samochodu i z jego naprawami

 

Nowy Ład, a zmiany w wynajmie długoterminowym

Nowy Ład wprowadza nowe zasady opodatkowania, które mogą oznaczać spadek zainteresowania leasingiem aut na korzyść wynajmu. W przypadku tego drugiego nie dochodzi do wykupu auta, więc nie uzyskuje się przychodu ze sprzedaży i dodatkowych obciążeń podatkowych. W nowym systemie leasing z wykupem i odsprzedażą samochodu będzie rozwiązaniem o ok. 20% droższym od wynajmu.

 

Sposób finansowania samochodu jest uzależniony od indywidualnych preferencji. Jednak Polski Ład, spowoduje, że leasing przestanie być numerem jeden w finansowaniu firmowych aut, a jego miejsce zastąpi znacznie tańszy wynajem długoterminowy.